Zima to trudna pora dla rowerów. Szczególnie takich stojących często na zewnątrz. Zwykle jednak w tracie mrozów nieczęsto pojazd jest używany, dlatego warto pomyśleć o jego prawidłowej konserwacji i odpowiednim przechowywaniu, by uniknąć przykrych konsekwencji złego zimowania roweru. 

Jak wybrać miejsce do przechowywania roweru?

Jest to pierwsza rzecz, jaką należy zrobić przy przygotowywaniu się do zimy. Najlepiej, jak jest to suchy garaż, w którym panuje temperatura w okolicach zera stopni lub wyższa. Nie każdy mieszka w domu czy nie każdy posiada dom z garażem, dlatego warto zorientować się, czy w bloku lub okolicy nie ma pomieszczenia nazywanego rowerownią albo wózkownią. Warto, by była zamykana na klucz i dostępna jedynie dla właścicieli rowerów czy innych pojazdów, które są tam przechowywane. Przy korzystaniu z takich pomieszczeń, należy zaopatrzyć się w dobry, wysokiej jakości łańcuch, by na wiosnę nie czekała smutna niespodzianka w postaci braku roweru. W przypadku bloków czy domów, można również przechowywać rower w piwnicy lub schowku gospodarczym, jednak należy brać pod uwagę fakt, że nie będzie to miejsce przeznaczone dla pojazdu na wyłączność. Może się okazać, że inne rzeczy bardziej potrzebują tego miejsca i będzie trzeba znaleźć inne pomieszczenie. Na nowych osiedlach jest również opcja zostawienia roweru na parkingu podziemnym, jednak wtedy należy pamiętać o wysokiej jakości łańcuchu oraz o okryciu roweru plandeką lub pokrowcem. 

Warto również rozważyć przezimowanie roweru we własnym domu lub mieszkaniu. Po dokładnym umyciu i wysuszeniu, można bezproblemowo go wprowadzić do mieszkania. Dobrze postawiony nie będzie zajmował dużo miejsca i nie będzie przeszkadzał podczas codziennych obowiązków. Inną opcją jest zamontowanie uchwytu na rowery na ścianie, dzięki czemu nie będzie przeszkadzał domownikom, a dobrze utrzymany rower stanowi doskonałą ozdobę pokoju. 

Przy braku możliwości schowania roweru w wyżej wymienionych miejscach, istnieją płatne przechowywalnie rowerów, które za odpowiednią cenę przezimują jednoślad w odpowiednich dla niego warunkach. Często są dodatkowo chronione, a dostęp do rowerów mają jedynie osoby uprawnione lub ich właściciele. 

W przypadku, gdy sytuacja finansowa nie pozwala na wykupienia miejsca w rowerowni, a w pobliżu brak jest jakichkolwiek innych możliwości przezimowania roweru i pozostaje jedynie balkon, również jest to możliwość. Jednak należy pamiętać, by jak najlepiej ochronić rower przez wilgocią i chłodem, które mogą szybko zniszczyć delikatny osprzęt. Należy do jak najszczelniej okryć i odseparować od wilgoci.

W jaki sposób zakonserwować rower na zimę?

Konserwacja roweru na zimę jest drugą sprawą, którą należy się zająć po wyborze odpowiedniego miejsca.

Dodatkowe informacje

Po zimie warto wykonać przegląd roweru. Ma na celu wykrycie wszystkich usterek i szkód, które wyrządził mróz i wilgoć. Nawet najlepiej zabezpieczony rower może pokryć się rdzą czy zostać uszkodzony. Często nie jest to widoczne na pierwszy rzut oka.